ТЕЛЕФОН: +0888 338 078EMAIL: gastrolab.medical@gmail.com

Ултразвукова диагностика (ултразвукова томография – УЗТ)

  • За изследването
  • Подготовка
  • Причини за провеждане
  • Значение за профилактиката
За изследването

Неизменна стъпка в провеждането на качествен консултативен преглед. При провеждането на УЗТ използваме качествена апаратура, прегледът е безболезнен, информативен и бърз.

Подготовка

Преди извършването му се препоръчва пациентът да не се е хранил (по възможност 4 до 6 часа преди изследването), най-добре е пикочният мехур да е пълен.

Причини за провеждане

Методиката ни дава информация най-вече за състоянието на т.нар. „паренхимни органи“ – черен дроб, панкреас, бъбреци, но също е подходяща и при диагностика на заболяванията на жлъчния мехур и жлъчната система, съдовите структури в корема, органи, разположени в малкия таз и др. 

Значение за профилактиката
  • Заболявания на черен дроб – възможност за диагностициране на чернодробна стеатоза, откриване на лезии в паренхима на органа.
  • Панкреас – оценка на структурата на органа и търсене на белези на хронично заболяване, както и на лезии в пределите му. 
  • Жлъчен мехур – диагностика на холелитиаза, наличие на полипи на жл.мехур и др. 
  • Жлъчна система – установяване на механична обструкция на жлъчните канали или промени в стените им, както и наличие на кистични аномалии и др. 
  • Кухи коремни органи – изследване на слоевете на стената, най-вече на стомах и дебело черво, с цел откриване на промени в тях, които сочат за възпалително или онкологично заболяване. 

Измерване на чернодробна плътност чрез еластография

  • За изследването
  • Подготовка
  • Причини за провеждане
  • Значение за профилактиката
За изследването

Нашият ултразвуков апарат дава възможност за провеждане на pSWE – point shear wave elastography. Основна цел при провеждането на това изследване е да се даде оценка на степента на чернодробна фиброза. 

Подготовка

За пациента не се различава значително от УЗТ – отнема малко повече време, но отново е безвредно и безболезнено. За качественото измерване обаче е необходимо спазването на определени условия: 

  • Гладуване поне 4-6 часа преди изследването
  • Приемът на течности е ограничен до вода (кафе и чай могат да интерферират с провеждането на изследването)
  • Изследването не се препоръчва при много завишени чернодробни ензими (стойностите на ALT трябва да бъдат под 3 пъти над нормата за съотв. лаборатория), както и завишени стойности на билирубина (под 100мкмол/л). Ако причината за тези промени в лабораторните показатели е остър хепатит или обструкция (запушване) на жлъчните пътища, то не е подходящо провеждането на това изследване.
  • При сърдечна недостатъчност (предимно десностранна) се наблюдава конгестия в черния дроб (кръвонапълване), което може да интерферира с резултатите от изследването и затова не се препоръчва при тази патология. 
  • Не трябва да е имало прекомерно консумация на алкохол поне в седмицата преди провеждане на изследването
  • При пациенти с голямо наднормено тегло и наличие на значително количество мастна тъкан техническото провеждане на изследването е затруднено и понякога резултатите от него не могат д бъдат съпоставими с други методи на изследването, като чернодробната биопсия. 
  • При предварителна консултация с член от екипа, ще бъде дадена информация дали изследването е подходящо за Вас, както и за подготовката преди него
Причини за провеждане

Необходимостта от провеждане на еластография и измерване на чернодробна плътност се увеличи в последните години основно във връзка с диагностиката и лечението на заболявания от спектъра на т.нар. стеатозна чернодробна болест, но тя намира приложение и при оценката на структурата на черния дроб и при други хронични чернодробни заболявания – като хроничен вирусен хепатит В и С, алкохолна чернодробна болест и др.

Значение за профилактиката

При откриване на по-високи степени на чернодробна фиброза се препоръчва лечение на подлежащата патология, по-стриктно проследяване на състоянието и оценка на други органи и системи, свързани с работата на черния дроб. Освен това се налага профилактика поради риска от развитие на чернодробен карцином.

Контрастно усилена ехография (КУЕ или CEUS – contrast enhanced ultrasonography)

  • За изследването
  • Подготовка
  • Причини за провеждане
  • Значение за профилактиката
За изследването

Чрез използване на специфично за ултразвуковата диагностика контрастно вещество се наблюдава динамиката в контрастирането на чернодробни лезии. Контрастното вещество се въвежда през периферен венозен източник.

Подготовка

Не се изисква специфична подготовка, като при провеждане на стандартната ултразвукова томография пациентът не трябва да се е хранил, може да е приемал течности около час по-рано. Разликата при провеждането на двете изследвания е необходимостта от наличие на периферен венозен източник при контрастно усилената ехография, тъй като това е пътят на въвеждане на контрастното вещество, за да достигне до кръвоносните съдове на черния дроб.

Причини за провеждане

Оценка на динамиката на контрастиране на чернодробна лезия (намира приложение и при оценка на панкреатични лезии, но по-рядко), предварително открита при стандартно изследване в B-mode при предходно проведена ултразвукова диагностика. Начинът, по който се контрастира една лезия, ни дава информация за това дали е доброкачествена или не, като някои находки имат по-специфичен начин на поемане на контрастната материя, която ни дава възможност за по-детайлно охарактеризиране и поставяне на диагноза.

Значение за профилактиката

При наличие на чернодробна цироза в структурата на черния дроб се развиват регенераторни възли, които крият риск от злокачествена трансформация. При някои хронични чернодробни заболявания дори без наличие на подлежаща чернодробна цироза, е възможна появата на чернодробни лезии с малигнен потенциал. При установяване на суспектна лезия около или над 1 см се препоръчва провеждане на контрастно изследване, за да се оцени дали находката има белези на чернодробен карцином – част от профилактиката на първичния чернодробен карцином при известно подлежащо хронично чернодробно заболяване.

Видеогастроскопия (ВГС)

  • За изследването
  • Подготовка
  • Причини за провеждане
  • Значение за профилактиката
За изследването

Ендоскопско изследване на хранопровод, стомах и начална част на тънкото черво – т.нар. дванадесетопръстник (дуоденум).

Подготовка

Преди провеждане на изследването не е необходима специфична подготовка, а само преустановяване консумацията на храна и напитки поне 8 часа по-рано.

Причини за провеждане

Препоръчва се след консултация по повод горно-диспептични оплаквания. Позволява диагностика на заболявания на горепосочените органи. Сред най-честите от тях са са: гастро-езофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ), хиатална/диафрагмална херния, хроничен гастрит, вкл. наличие на инфекция с Хеликобактер пилори, язвена болест и др.

Значение за профилактиката

Изследването е неизменна част от профилактиката на карцином на хранопровода и стомаха, диагностиката на т.нар. пред ракови състояния – Баретов хранопровод и атрофичен гастрит. 

Възможно е провеждане на изследването с анестезия (упойка) след консултация с анестезиолог. Предлагаме възможност за записване на изследването.

Видеоколоноскопия (ВКС)

  • За изследването
  • Подготовка
  • Причини за провеждане
  • Значение за профилактиката
За изследването

Ендоскопско изследване на дебело черво, Баухиниева клапа (връзката между тънкото и дебелото черво) и терминален илеум.

Подготовка

Преди провеждане на изследването е необходимо дебелото черво да бъде оптимално почистено, за да се осигурят условия за максимално добър оглед на лигавицата. Няколко дни преди изследването е добре да се консумира по-лека храна, в деня непосредствено преди изследването се изпива разтвор за изчистване, консумират се течности до лягане вечерта преди деня на ВКС. 

Причини за провеждане

При преценка след консултация по повод долно-диспептични оплаквания, наличие на кръв в изпражненията или след изхождане, фамилна обремененост за карцином на дебело черво, положителен тест за окултно кървене и др. Едни от най-често диагностицираните заболявания чрез това изследване са: дивертикулоза на дебелото черво, наличие на дебелочревни полипи, възпалителни чревни заболявания, хемороидална болест и др. 

Значение за профилактиката

Провеждането на ВКС е златен стандарт в профилактиката на карцином на дебелото черво, при провеждане на изследването могат да се открият дебелочревни полипи, които трябва да бъдат отстранени, тъй стоят в основата на развитието на карцинома на дебелото черво. 

Възможно е провеждане на изследването с анестезия (упойка) след консултация с анестезиолог. Предлагаме възможност за записване на изследването.